Domovská stránka » Blog » BUDEM ŠŤASTNÝ KEĎ

BUDEM ŠŤASTNÝ KEĎ

Mnohý z nás si myslime, že šťastie je niečo, čo musíme nájsť alebo dosiahnuť ťažkou prácou. Niektorí si hovoríme “budem šťastný, keď budem mať zdravý partnersky vzťah alebo keď si kúpim nové auto.” Keď sa tak obzrieme späť, kedy to tak naozaj bolo? Kúpili sme si niečo, čo sme si hovorili, že nás urobí šťastným a pocit šťastia trval tak 10 minút. Pri vzťahoch to zase môže byť toxické častokrát ak jednotlivec nedokáže byť šťastný sám so sebou.

 

 

Prečo sa toto deje?

Ludská mysel je úžasná ale stále nieje dokonalá a preto sa aj takto správame. Psychológovia volajú tento jav Hedonická adaptácia. Nezáleží ako veľmi nás niečo urobí šťastným aj tak sa to stane nový normál.

Štúdia ktorá sa zaoberala týmto javom skúmala pocit šťastia výhercov lotérie 18 mesiacov po výhre a ukázala, že nie sú vôbec šťastnejší ako ľudia, ktorí nič nevyhrali. Takýto istý jav sa ukázal aj pri ostatných štúdiách kde to sledovali pri svadbe, dobrovoľníckej robote a príplatkoch v práci.

Prečo nám pocit šťastia nevydrží?

Keď pozitívna zmena nastane (napríklad nasťahuješ sa do nového domu) zvyčajne to v nás vyvolá veľa pozitívnych pocitov. Máš veľkú kúpeľňu s vaňou, priestrannú garáž a všetky tvoje zbytočnosti máš kde dať a proste užívaš si to. Ale po chvíli sa z toho stane nový normál a už si to až tak neceníš a už ťa to nerobí až tak šťastným. Je to nový normál pre teba a možno už zvažujes že potrebuješ zase niečo nové čo ťa urboí šťasným.

 

Ako teda byť šťastnejší dlhodobo?

Denne návyki by mohli byt pre nás ten klúč. Vhodnými dennými návykmi, ktoré postupne začleníme do svojej rutiny sa náš pocit šťastia v živote bude zvyšovať.  Je veľmi dôležité, aby sme nové návyky pridávali postupne. Keď v jeden deň začneme zobudzat sa skoro ráno, cvičiť, menej cukru prímať, meditovať tak to je jednoducho príliš veľa na nás a vydrží nám to tak týždeň a následne sa znova vrátime k normálu. Pridajme jeden nový návyk do svojej rutiny a držme si ho aspoň mesiac. Začne to byť pre nás prirodzene a následne môžeme pridať ďalší návyk a ďalší. Kompletné začlenenie nového návyku môže zabrať 66 dní.

Aké návyky môžu mať vplyv na náš pocit šťastia?

Pohyb

Cvičenie nie je vhodné iba pre fyzické zdravie, ale aj mentálne. Znižuje nám stres, pocit úzkosti a symptómy depresie zatiaľ, čo nám zvyšuje sebavedomie a pocit šťastia. 

Úsmev

Pokiaľ ti niečo chýba tak to najprv rozdávaj a následne sa ti to vráti vďaka reciprocite. Svaly ktoré mame na tvári sú úzko prepojené s našou náladou. Znamená to, že, keď sa napríklad budeme cítiť nie ideálne a budeme sa usmievať tak nám to môže ovplyvniť našu náladu pozitívnym smerom.

Spánok

Väčšina dospelých potrebuje aspoň 7 hodín spánku denne. Pokiaľ máš počas dňa pocit, že si potrebuješ zdriemnuť alebo mávaš “Brain fog” potom sa určite pozri na svoj spánok.

Keď máš dobrý spánok tak znižuješ aj riziko depresie a riziko ostatných chorôb.

Kvalita spánku je ovplyvnená mnohými faktormi, ako napríklad

    • Konzistentnosť časov kedy ideš spať a kedy stávaš.

    • Pozeranie do obrazovky pred spánkom

    • Večerné prejedávanie sa

Strava

Pokiaľ chceme mať energiu a tankujeme sa nekvalitným palivom tak nemôžme očakávať nič extra od nášho tela. U automechanikov počúvam, ako nadávajú na nekvalitné palivá a ako postupne ničia autá.

Pri ľuďoch toto platí dvakrát, jednak zo stravy ktorá nemá dostatok živin nebudeme mať energiu a ničíme si zdravie z dlhodobého hľadiska.

Aj keď cvičíme a nemáme dobru stravu tak naše telo nemé palivo na to, aby sme kvalitne odcvičili tréning.

Vďačnosť

Podľa “two-part study” Praktizovanie vďačnosti môže mať veľký pozitívny vplyv na pocit šťastia.

Je to jednoduché stačí sa iba počas dna zamyslieť za, čo si vďačný. Taktiež počas dna si váž veci, ktoré ta robia šťastným a neber ich ako samozrejmosť, ale buď vďačný za ne. 

Ďalší level je byt vdacny aj za to zle co sa ti deje a toz e si vies najst co vlastne dobre ti to dalo.

Dávaj úprimne komplimenty

Prieskumy ukazujú, že rozdávanie komplimentov a celkovo praktizovanie milých skutkov nám pomáha v našom celkovom well-beingu.

Dávaj komplimenty, ktoré sú úprimne a konkrétne týmto si aj získaš danú osobu.

Ak na to počas dňa zabúdaš tak to aspoň skús napraviť týmto tričkom.

 
 
Dýchanie

Dýchaním si dokážeme odbúrať stres alebo pocity úzkosti.

Štúdia kde testovali dvojitý nádych a jeden výdych potvrdila výrazný vplyv na zníženie levelu stresu.

Neporovnávaj sa

Vďaka sociálnym médiám životy ludí vyzerajú že sú plné iba toho dobrého. Väčšina vecí, do ktorých úplne nevidíme nie je tak, ako sa úplne prezentujú. Keby áno tak firmy nemusia robiť výberové pohovory, ale vyberajú iba na základe životopisu. Hocijaké porovnávanie je scestné, lebo každý mame iné podmienky iné prostredie a svoje myslenie. Každý ma svoju cestičku v živote inú. 

 

Nebudeme ťa spamovať o hlúpostiach

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík